Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Mart 2015
Beğen 0

Nurettin Rençber Kimdir?

 

Nurettin Rençber Kimdir?

Nurettin Rençber Kimdir Vikipedi

Mesleği: Ses Sanatçısı
Doğum Yeri: 1960
Doğum Tarihi: Mersin

Nurettin Rençber 1960 yılında Mersinde dünyaya gelmiştir. Türkiyenin önde gelen Türk Halk Müziği sanatçısı olan Nurettin Rençber birçok türkü yazmış ve albüm çıkarmıştır. Kendisinden sıkça söz ettiren ve sesinin güzelliği ile hayranları tarafından beğeniyle dinlenen Nurettin Rençber her zaman bir köylü gibi davranmıştır ve köylü insanları asla küçük görmemiş alçakgönüllü bir sanatçıdır.

b6d5a785f 1 300x225 Nurettin Rençber Kimdir?

Çünkü, 1954′te ekonomik zorluklar nedeniyle Adıyaman-Kahta’nın Sevik köyünden Mersin’e göç eden ailesi, Kürt köylü kültürünün özellikleriyle onu çocukluğunda eğitmişlerdir. Dolayısıyla yaşamın dalgalarına binip okyanuslara açılırken, kır-kent, Kürt-Türk-Arap kültürlerinin izlerini de beraberinde götürmüştür.

Nurettin Rençber Urfa Meslek Yüksek Okulu’nda bir yıl okuduktan ve Mersin’de kısa bir süre fabrika işçiliği yaptıktan sonra, 1981′de Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü öğrencisi olarak Ankara’ya gelir. Burada maceralı geçen öğrencilik döneminin ardından 1987′de Trabzon Tonya’da öğretmenliğe başlar. Daha sonra Çorum’a, oradan da halen yaşamakta oldukları Kırşehir’e giderler.

Kendisine hayatında başarılar dileriz.

Arananlar: Nurettin Rençber Kimdir?

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz